Zlatno oko
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum o psima
 
Početna stranicaPočetna stranica  Latest imagesLatest images  PretraľnikPretraľnik  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

 

 Lazna trudnoca

Go down 
+3
Diva
rock_chic
stryker
7 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
stryker
Moderator
Moderator
stryker


Male Broj postova : 1527
Age : 39
Lokacija : Veliko Orasje
Registration date : 16.04.2008

Lazna trudnoca Empty
PostajNaslov: Lazna trudnoca   Lazna trudnoca I_icon_minitimečet tra 24, 2008 12:08 am

Čest problem vlasnika izložbenih kuja predstavlja lažna trudnoća – pseudograviditet. Često se dešava da u jeku izložbene sezone kuja opusti vime. Ova trenutna eksterijerna mana se kod nekih sudija sankcionira i uzrok je slabijeg plasmana kuje. Lažni graviditet je posebno primjetan kod kratkodlakih kuja, jer se na njima lako uoči svaka promjena.

Pseudograviditet nije bolest, već ga prije možemo okarakterizirati kao stanje negravidne kuje, u kojem ona pokazuje znake trudnoće i skorog porođaja. Može se javiti i kod uparenih kuja koje nisu ostale skotne. Ova pojava se javlja 6-12 nedelja nakon estrusa, a najčešće po periodu koji karakterizira dužinu trajanja graviditeta – u vrijeme očekivanog porođaja. Posebno su problematične kuje kod kojih se ovo stanje javlja više puta u toku spolnog života.

Pseudograviditet nastaje kao rezultat poremećaja hormonske regulacije. Ova pojava se javlja sa padom nivoa progesterona i aktiviranjem prolaktina – hormona bitnim za laktaciju. On dovodi do nalivanja vimena i lučenja mlijeka, a takođe je uzrok promjene ponašanja kuje kod koje se javlja materinski instinkt. Kuja se po svemu ponaša kao da je gravidna: znatno je mirnija, sklona je gojenju, pravi «gnijezdo», privlači igračke u njega, a apetit je pojačan. Dolazi do povećanja vimena i lučenja mlijeka, a pred sam navodni porođaj kuje je uznemirena, cvili, a može se javiti i sluzavi isjcedak iz vagine.

Ako vlasnik nije siguran da li je kuja stvarno skotna ili je u pitanju lažni graviditet, treba je odvesti na veterinarski pregled. Ultrazvuk je korisna metoda kojom se može utvrditi odsustvo fetusa.

Terapija:
U principu se smatra da je ovo fiziološka pojava i u većini slučajeva uopčte nije potrebna veterinarska intervencija. Ono što vlasnik može da uradi kada primjeti prethodno opisane pojave je da, prije svega, smanji količinu hrane. Hrana ne treba da bude mnogo tečna, već lako svarljiva i bez mnogo masti. Također treba pojačati fizičku aktivnost kuje. Ukoliko vlasnik primjeti da dolazi do spuštanja vimena može primjeniti terapiju preparatima na bazi joda. Vime se namaže jodom, pritom obavezno izbijegavati mazanje bradavica jer bi se njihovim masiranjem lučenje mlijeka još više pojačalo. Stimulaciju vimena, a posebno bradavica, kujinim lizanjem treba spriječiti. Obavezno pojačati higijenu cijelokupnog prostora u kojem ona boravi.

Po engleskim autorima A.P. Davidson i E.C. Feldman blago uskraćivanje vode, 6-10 sati (najbolje noću) može biti korisno. Ukoliko su navedeni simptomi izraženiji treba potražiti pomoć stručnjaka. Terapija je direktno usmijerena prema smanjivanju ili eliminiranju laktacije, jer se kao poslijedica zadržavanja mlijeka u vimenu može javiti mastitis, tj. upaljenje vimena. Mogu se koristiti neki preparati iz humane medicine na bazi ergot alkaloida koji dovode do prekida lučenja mlijeka. Po navedenim autorima, niske doze diuretika, tj. sredstva za izbacivanje tečnosti, mogu pomoći kod nalivanja vimena mlijekom. Kod izuzetno izraženih psihičkih promjena u ponašanju kuje može joj se pomoći davanjem blagih sedativa, ali uz obavezan savjet veterinara.

Hormonska terapija nije preporučljiva zbog moguće ponovne pojave lažne trudnoće, kao i pojave virilizacije kuje, koja podrazumijeva javljanje nekih osobina mužjaka. Kao krajnja solucija kuja se može podvrgnuti kirurškoj terapiji, tj. odstranjivanju materice i jajnika.
[Vrh] Go down
http://www.freewebs.com/lovackipsi
rock_chic
Moderator
Moderator
rock_chic


Female Broj postova : 1099
Age : 30
Registration date : 15.04.2008

Lazna trudnoca Empty
PostajNaslov: Re: Lazna trudnoca   Lazna trudnoca I_icon_minitimečet tra 24, 2008 8:13 am

samo ne kužim zašto bi uskraćivanje vode bilo korisno?

u hebeš mi sterilizacija Neutral
[Vrh] Go down
Diva
Moderator
Moderator
Diva


Female Broj postova : 396
Age : 28
Lokacija : Dugo Selo
Registration date : 15.04.2008

Lazna trudnoca Empty
PostajNaslov: Re: Lazna trudnoca   Lazna trudnoca I_icon_minitimečet tra 24, 2008 2:43 pm

Dobro napisano! Sve sam pročitala!
[Vrh] Go down
http://diva-dog-handling.webs.com
stryker
Moderator
Moderator
stryker


Male Broj postova : 1527
Age : 39
Lokacija : Veliko Orasje
Registration date : 16.04.2008

Lazna trudnoca Empty
PostajNaslov: stryker   Lazna trudnoca I_icon_minitimečet tra 24, 2008 11:59 pm

pa kazu da voda kao puni supljine koje bi posle zahvata trebale ostati suve neznam to bas nije moje polje
[Vrh] Go down
http://www.freewebs.com/lovackipsi
rock_chic
Moderator
Moderator
rock_chic


Female Broj postova : 1099
Age : 30
Registration date : 15.04.2008

Lazna trudnoca Empty
PostajNaslov: Re: Lazna trudnoca   Lazna trudnoca I_icon_minitimepet tra 25, 2008 8:50 am

ok, thanks svejedno pirat
[Vrh] Go down
stryker
Moderator
Moderator
stryker


Male Broj postova : 1527
Age : 39
Lokacija : Veliko Orasje
Registration date : 16.04.2008

Lazna trudnoca Empty
PostajNaslov: stryker   Lazna trudnoca I_icon_minitimepet tra 25, 2008 11:52 pm

mislim da tu ima isto nesto slicno i kod ljudi kada je u pitanju voda
[Vrh] Go down
http://www.freewebs.com/lovackipsi
rock_chic
Moderator
Moderator
rock_chic


Female Broj postova : 1099
Age : 30
Registration date : 15.04.2008

Lazna trudnoca Empty
PostajNaslov: Re: Lazna trudnoca   Lazna trudnoca I_icon_minitimesub tra 26, 2008 9:54 am

kod ozljeda trbuha se čovjeku ne smije ništa davati ni piti ni jesti.. a sad.. i kod šoka se ne smije dati tekućina.. a sad scratch baš slično kod čovjeka se ne događa baš često lažna trudnoća.. to je više psihopsomatski kada si žena umisli pa sve ostalo tako ide po "toku" zato se i ide redovito na ultrazvuk.. tako bi trebalo i sa psima...
[Vrh] Go down
Diva
Moderator
Moderator
Diva


Female Broj postova : 396
Age : 28
Lokacija : Dugo Selo
Registration date : 15.04.2008

Lazna trudnoca Empty
PostajNaslov: Re: Lazna trudnoca   Lazna trudnoca I_icon_minitimesub tra 26, 2008 5:38 pm

rock_chic je napisao/la:
samo ne kužim zašto bi uskraćivanje vode bilo korisno?

Voda se nesmije davat zato da se ne pune mliječne žlijezde, da ne luči mlijeko
[Vrh] Go down
http://diva-dog-handling.webs.com
rock_chic
Moderator
Moderator
rock_chic


Female Broj postova : 1099
Age : 30
Registration date : 15.04.2008

Lazna trudnoca Empty
PostajNaslov: Re: Lazna trudnoca   Lazna trudnoca I_icon_minitimesub tra 26, 2008 7:53 pm

hehe vidiš i to hahah bounce
[Vrh] Go down
Diva
Moderator
Moderator
Diva


Female Broj postova : 396
Age : 28
Lokacija : Dugo Selo
Registration date : 15.04.2008

Lazna trudnoca Empty
PostajNaslov: Re: Lazna trudnoca   Lazna trudnoca I_icon_minitimesub tra 26, 2008 8:06 pm

rock_chic je napisao/la:
hehe vidiš i to hahah bounce

To mi je baš danas rekla teta Sanja (diva je iz njene uzg.)
[Vrh] Go down
http://diva-dog-handling.webs.com
rock_chic
Moderator
Moderator
rock_chic


Female Broj postova : 1099
Age : 30
Registration date : 15.04.2008

Lazna trudnoca Empty
PostajNaslov: Re: Lazna trudnoca   Lazna trudnoca I_icon_minitimesub tra 26, 2008 8:13 pm

ajde super raspitala si se Cool
[Vrh] Go down
Diva
Moderator
Moderator
Diva


Female Broj postova : 396
Age : 28
Lokacija : Dugo Selo
Registration date : 15.04.2008

Lazna trudnoca Empty
PostajNaslov: Re: Lazna trudnoca   Lazna trudnoca I_icon_minitimesub tra 26, 2008 8:14 pm

rock_chic je napisao/la:
ajde super raspitala si se Cool

Aha:) to sam spomenula i rekla mi je to za vodu, pa sam ja pitala zašto i dobila sam odgovor:)
[Vrh] Go down
http://diva-dog-handling.webs.com
rock_chic
Moderator
Moderator
rock_chic


Female Broj postova : 1099
Age : 30
Registration date : 15.04.2008

Lazna trudnoca Empty
PostajNaslov: Re: Lazna trudnoca   Lazna trudnoca I_icon_minitimesub tra 26, 2008 8:17 pm

super je što si s njima ostala u kontaktu i što imaš osobu s kojom možeš o psia na pravi način razgovarati.. Very Happy
uglavnom hvala divi na odgovoru kiss
[Vrh] Go down
Diva
Moderator
Moderator
Diva


Female Broj postova : 396
Age : 28
Lokacija : Dugo Selo
Registration date : 15.04.2008

Lazna trudnoca Empty
PostajNaslov: Re: Lazna trudnoca   Lazna trudnoca I_icon_minitimesub tra 26, 2008 8:20 pm

rock_chic je napisao/la:
super je što si s njima ostala u kontaktu i što imaš osobu s kojom možeš o psia na pravi način razgovarati.. Very Happy
uglavnom hvala divi na odgovoru kiss

Često se mi čujemo preko e - maila i ljubimci foruma.


Nema frke, kad znam neki odgovor ili saznam nešto o tome, napisat ću:)
[Vrh] Go down
http://diva-dog-handling.webs.com
rock_chic
Moderator
Moderator
rock_chic


Female Broj postova : 1099
Age : 30
Registration date : 15.04.2008

Lazna trudnoca Empty
PostajNaslov: Re: Lazna trudnoca   Lazna trudnoca I_icon_minitimesub svi 10, 2008 2:21 pm

baš sam sad pričala na msn-u s jednom curom s drugog foruma kako ima kujicu i izgleda da je lažna trudnoća.. rekla sam joj za ovaj forum , i da se registrira i pogleda ovo.. pa.. očekujem ju Cool
[Vrh] Go down
stryker
Moderator
Moderator
stryker


Male Broj postova : 1527
Age : 39
Lokacija : Veliko Orasje
Registration date : 16.04.2008

Lazna trudnoca Empty
PostajNaslov: stryker   Lazna trudnoca I_icon_minitimened svi 11, 2008 1:19 am

super farao
[Vrh] Go down
http://www.freewebs.com/lovackipsi
stryker
Moderator
Moderator
stryker


Male Broj postova : 1527
Age : 39
Lokacija : Veliko Orasje
Registration date : 16.04.2008

Lazna trudnoca Empty
PostajNaslov: stryker   Lazna trudnoca I_icon_minitimečet kol 14, 2008 1:00 am

Pseudograviditet nije bolest, već je to stanje negravidne kuje, u kojem ona pokazuje znake trudnoće i skorog porođaja. Može se javiti i kod uparenih kuja koje nisu ostale skotne. Ova pojava se javlja 6 do 12 nedelja nakon estrusa, a najčešće po periodu koji karakteriše dužinu trajanja graviditeta – u vreme očekivanog porođaja. Posebno su problematične kuje kod kojih se ovo stanje javlja više puta u toku polnog života.

Pseudograviditet nastaje kao rezultat poremećaja hormonske regulacije. Ova pojava se javlja sa padom nivoa progesterona i aktiviranjem prolaktina – hormona bitnim za laktaciju. On dovodi do nalivanja vimena i lučenja mleka, a takođe je uzrok promene ponašanja kuje kod koje se javlja materinski instinkt. Kuja se po svemu ponaša kao da je gravidna: znatno je mirnija, sklona je gojenju, praavi «gnezdo», privlači igračke u njega, a apetit je pojačan. Dolazi do povećanja vimena i lučenja mleka, a pred sam navodni porođaj kuje je uznemirena, cvili, a može se javiti i sluzavi iscedak iz vagine.
Ulatrazvuk je najkorisnija metoda,ukoliko vlasnik nije siguran o cemu se radi.On ce utvrditi prisustvo ili odsustvo fetusa.
Terapija:
Ono što vlasnik može da uradi kada primeti prethodno opisane pojave je da, pre svega, smanji količinu hrane. Hrana ne treba da bude mnogo tečna, već lako svarljiva i bez mnogo masti. Takođe treba pojačati fizičku aktivnost kuje. Ukoliko vlasnik primeti da dolazi do spuštanja vimena može primeniti terapiju preparatima na bazi joda. Vime se namaže jodom, pritom obavezno izbegavati mazanje bradavica jer bi se njihovim masiranjem lučenje mleka još više pojačalo. Stimulaciju vimena, a posebno bradavica, kujinim lizanjem treba sprečiti. Obavezno pojačati higijenu celokupnog prostora u kojem ona boravi.
Mogu se koristiti neki preparati iz humane medicine na bazi ergot alkaloida koji dovode do prekida lučenja mleka. Po navedenim autorima, niske doze diuretika, tj. sredstva za izbacivanje tečnosti, mogu pomoći kod nalivanja vimena mlekom. Kod izuzetno izraženih psihičkih promena u ponašanju kuje može joj se pomoći davanjem blagih sedativa, ali uz obavezan savet veterinara.

Hormonska terapija nije preporučljiva zbog moguće ponovne pojave lažne trudnoće, kao i pojave virilizacije kuje, koja podrazumeva javljanje nekih osobina mužjaka. Kao krajnja solucija kuja se može podvrgnuti hirurškoj terapiji, tj. odstranjivanju materice i jajnika.

Kako prepoznati laznu trudnocu? (Moguce je da neki simptomi budu izostavljeni)
-kopa
-ponekad cvili bez razloga
-skuplja igracke i odnosi se prema njima kao da su joj stenad,lize ih,...
-otekle mlecne zlezde
-moze da se pojavi mleko
-malo vise se mazi
-pospana je
-najcesce se javlja 65-75 dana nakon pocetka teranja
-manje jede i pije

Sta uraditi?
-Najpre posetiti veterinara
-stavjlati obloge (50% alkohol-50% destilovana voda)
-posle obloga mazati rastvorom pantenola
-puno je setati
-malo manje hrane i vode
-davati lekove koje prepise veterinar

Sta ne treba raditi?
-davati lekove bez konsultovanja sa veterinarom
-istiskivati mleko,jer ce ga tako biti sve vise
[Vrh] Go down
http://www.freewebs.com/lovackipsi
Anjić
Pudl
Pudl
Anjić


Female Broj postova : 375
Age : 29
Lokacija : Zagreb
Registration date : 21.04.2008

Lazna trudnoca Empty
PostajNaslov: Re: Lazna trudnoca   Lazna trudnoca I_icon_minitimečet kol 14, 2008 4:03 pm

čula sam za ovo da se ponaša prema igračkama kao da su štenad, i ovo da cvili, manje jede itd. ali par stvari me začudilo, npr. da se treba puno šetati, uvijek sam smatrala da bi se kod takve situacije preporučilo mirovanje. ma nemam ja pojma. Very Happy sjajno napisano! king
[Vrh] Go down
stryker
Moderator
Moderator
stryker


Male Broj postova : 1527
Age : 39
Lokacija : Veliko Orasje
Registration date : 16.04.2008

Lazna trudnoca Empty
PostajNaslov: stryker   Lazna trudnoca I_icon_minitimečet kol 14, 2008 11:31 pm

sve to zavisi od licnosti psa
[Vrh] Go down
http://www.freewebs.com/lovackipsi
Anjić
Pudl
Pudl
Anjić


Female Broj postova : 375
Age : 29
Lokacija : Zagreb
Registration date : 21.04.2008

Lazna trudnoca Empty
PostajNaslov: Re: Lazna trudnoca   Lazna trudnoca I_icon_minitimepet kol 15, 2008 12:18 pm

naravno, to je od psa do psa. Like a Star @ heaven
[Vrh] Go down
stryker
Moderator
Moderator
stryker


Male Broj postova : 1527
Age : 39
Lokacija : Veliko Orasje
Registration date : 16.04.2008

Lazna trudnoca Empty
PostajNaslov: stryker   Lazna trudnoca I_icon_minitimepet kol 15, 2008 11:19 pm

zato se ovaj tekst nesme potpuno postovati
[Vrh] Go down
http://www.freewebs.com/lovackipsi
Anjić
Pudl
Pudl
Anjić


Female Broj postova : 375
Age : 29
Lokacija : Zagreb
Registration date : 21.04.2008

Lazna trudnoca Empty
PostajNaslov: Re: Lazna trudnoca   Lazna trudnoca I_icon_minitimesub kol 16, 2008 4:28 pm

da, to zavisi o pojedincima. vlasnik neka sam odredi što psu više paše, npr. kod ovog šetanja, odnosno mirovanja.
[Vrh] Go down
stryker
Moderator
Moderator
stryker


Male Broj postova : 1527
Age : 39
Lokacija : Veliko Orasje
Registration date : 16.04.2008

Lazna trudnoca Empty
PostajNaslov: stryker   Lazna trudnoca I_icon_minitimesub kol 16, 2008 11:16 pm

da moram reci da tu i veterinari nisu od velike koristi svako kaze drugacije
[Vrh] Go down
http://www.freewebs.com/lovackipsi
stryker
Moderator
Moderator
stryker


Male Broj postova : 1527
Age : 39
Lokacija : Veliko Orasje
Registration date : 16.04.2008

Lazna trudnoca Empty
PostajNaslov: stryker   Lazna trudnoca I_icon_minitimened kol 17, 2008 12:09 am

LAŽNA TRUDNOĆA


Ukoliko je vaša ženka psa prošla kroz period "teranja", a nije se parila, može doći do pojave lažne trudnoće.
Jajnici kuje prolaze kroz slične promene kao i kod one koja se parila, a ovu pojavu može izazvati i psiha.
Izbegavajte da kuja ima oko sebe igračke, čarape i sl. za koje može umisliti da su joj štenci i početi da pravi brlog.
Simptomi lažne trudnoće su gotovo isti kao i kod prave, s tim što se stomak ne uvećava (iako su zabeležene i takve pojave).
Mlečne žlezde kuje se pune mlekom i ona se ponaša kao da će se ošteniti: nemirna je, priprema mesto za štenjenje, a možete primetiti i da pod sebe podvlači krpene lutkice koje pokušava nadojiti.
Najvažnije je da s njom budete nežni. Njoj je više potrebna psihička nego fizička pomoć. Imajte strpljenja jer joj je veoma teško.
Ako ovakvo stanje duže potraje, posavetujte se s veterinarom koji će joj dati hormonalnu terapiju, a možda bi trebalo da razmišljate i o sterilizaciji.
[Vrh] Go down
http://www.freewebs.com/lovackipsi
ivkica
Admin
Admin
ivkica


Female Broj postova : 804
Age : 29
Lokacija : ...sa životinjama...
Registration date : 14.04.2008

Lazna trudnoca Empty
PostajNaslov: Re: Lazna trudnoca   Lazna trudnoca I_icon_minitimeuto kol 26, 2008 11:51 am

Super!
Ja iskreno do prije 2 godine nisam ni znala za lažnu trudnoću,veoma interesantno.
[Vrh] Go down
https://zlatnooko.forumhr.com
Sponsored content





Lazna trudnoca Empty
PostajNaslov: Re: Lazna trudnoca   Lazna trudnoca I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Lazna trudnoca
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Zlatno oko :: Sve o psima :: Zdravlje i njega-
Forum(o)Bir: