Zlatno oko
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum o psima
 
Početna stranicaPočetna stranica  Latest imagesLatest images  PretraľnikPretraľnik  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

 

 Češki vučjak

Go down 
5 posters
Autor/icaPoruka
rock_chic
Moderator
Moderator
rock_chic


Female Broj postova : 1099
Age : 30
Registration date : 15.04.2008

Češki vučjak Empty
PostajNaslov: Češki vučjak   Češki vučjak I_icon_minitimeuto svi 06, 2008 8:24 pm

stari naziv čehoslovački, no ja sam u novijoj literaturi našla češki pa ću tako i napisati..

link

Povijest: Godine 1955. u tadašnjem ČSR-u urađen je biološki ogled kada je križan njemački ovčar sa karpatskim vukom. Pokušaj je dokazao da se potomci parenja pas x vučica, kao i vuk x keruša, mogu gajiti. Pretežna većina produkata parenja posjedovala je genetske osobine za dalji uzgoj. Godine 1965. poslije okončanja eksperimenta, urađen je projekat za stvaranje nove rase, koje odabrane osobine vuka treba spojiti sa povoljnim osobinama psa. Ceškoslovački vučiji pas, priznat je 1982. od strane odgajivačkog saveza tadašnjeg ČSR, kao nacionalna rasa.



Opći izgled: Čvrst konstitucijski tip, iznad srednje velikog, pravougaonog oblika. Građom tijela, kretanjem, odlakanošću, bojom dlake i maskom sličan je vuku.



Proporcije: Dužina tijela prema visini grebena odnosi se kao 10:9. Dužina njuške prema dužini lubanje odnosi se kao 1:1,5.



Narav: Temperamentan, veoma aktivan, izdržljiv, lako uči, brzo reagira, bez straha i hrabar. Nepovjerljiv, ipak ne ujedan bez osnova. Svom vlasniku pokazuje beskrajnu iskrenost. Otporan na utjcaje vremenskih prilika. Svestrano upotrebljiv.



Glava: Simetrična, dobro mišićava. Gledano odozgo i sa strane u obliku tupog klina. Jednoznačna polna izraženost.



Gornji dio glave: Gledano sa strane i od naprijed čelo je blago zaobljeno. Bez čeone brazde. Potiljna kvrga dobro vidljiva.



Stop: Srednje izražen.



Glava



Nos: Ovalnog oblika, crn.



Njuška: Suha, nije široka, ravan nosnik.



Usne: Napeto priležuće, zatvoren ugao usana. Rub usana crn.



Vilice/zubi: Snažne i simetrične vilice. Dobro razvijeni zubi, posebno očnjaci. Škarasto ili klještasto zubalo sa 42 zuba, prema zubnoj formuli. Pravilno raspoređeni zubi.



Obrazi: Suhi, dovoljno mišićavi, nisu upadljivo izbočeni.



Oči: Uske, kose, ćilibarne boje. Dobro zatvarajući kapci.



Uši: Stojeće, tanke, trouglaste, kratke, (nisu duže od 1/6 visine grebena). Vanjska točka korijena uha i vanjski očni ugao leže na jednoj liniji. Vertikala spuštena sa vrha uha usko pored glave.



Vrat: Suh, dobro mišićav, u mirovanju sa horizontalom gradi ugao do 40 stupnjeva. Vrat mora biti toliko dug, da nos bez napora može dotaći zemlju.



Tijelo



Gornja linija: Tečan prelaz od vrata prema tijelu. Blago padajuća.



Greben: Dobro mišićav. Izražen, ipak izraženost ne srne narušiti tok gornje linije.



Leđa: Čvrsta i ravna.



Slabine: Kratke, dobro mišićave, nisu široke, blago padajuće.



Sapi: Kratke, dobro mišićave, nisu široke, blago padajuće.



Grudi: Simetrične, dobro mišićave, prostrane, kruškaste sa suženjem prema grudnoj kosti. Ne dopiru do laktova.



Donja linija: Napet trbušni zid, prikupljen. Blago prikupljeni bokovi.



Rep: Visoko usađen, ravno na dolje opušten. U napetosti uspravljen u obliku sablje.



Prednje noge: Ravne, čvrste, suhe, usko postavljene, sa blago u polje izvrnutim šapama.



Plećke: Prilično daleko napred postavljene, dobro pokrivene mišićima. Sa horizontalom pravi ugao od oko 65 stupnjeva.



Nadlaktice: Jako mišićave, sa plećkom zaklapaju ugao 120-130 stupnjeva.



Laktovi: Dobro priležući, niti na van, niti unutra okrenuti, izraženi, dobro pokretni. Nadlaktica i podlaktica zaklapaju ugao od oko 15o stupnjeva.



Podlaktice: Duge, suhe i ravne. Dužina podlaktice i došaplja je 55% visine grebena.



Saplje: Snažno, dobro pokretno.



Došaplje: Dugo, sa podlogom zaklapa ugao od najmanje 75 stupnjeva. U kretanju blago elastično.



Šape: Velike, okrenute blago na van sa dugim zaobljenim prstima i jakim tamnim noktima. Izraženi elastični tamni jastučići.



Zadnje noge: Pune snage. Stoje paralelno, vertikala spuštena iz sedne kvrge prolazi kroz sredinu skočnog zgloba.



Butina: Duga, dobro mišićava, sa karlicom zaklapa ugao od oko 80 stupnjeva. Zglob kuka je stabilan i dobro pokretan.



Koljeno: Snažno, dobro pokretno.



Potkoljenica: Duga, suha, dobro mišićava, sa došapljem pravi ugao od oko 130 stupnjeva.



Skočni zglob: Suh, snažan, dobro pomičan.



Došaplje: Dugo, suho, gotovo vertikalno prema zemlji.



Šape: Duži zaobljeni prsti, sa jakim crnim noktima. Izraženi jastučići.



Kretanje: Harmonično, lakih nogu, osvajajući kas, pri čemu noge osciliraju što je bliže moguće zemlji. Glava i vrat teže prema vodoravnom položaju.



Koža: Elastična, napeta, bez nabora. Nepigmentirana.



Dlaka: Ravna, gusta, priležuća. Zimska i ljetna dlaka se veoma razlikuju. Tokom zime prevladava moćna podlaka, koja sa pokrovnom dlakom pravi gusti pokrivač preko cijelog tijela. Neophodno je da dlaka pokriva trbuh, unutrašnju stranu butina, kesu za testise, unutrašnju stranu usne školjke i površine između prstiju. Dobro odlakan vrat.



Boja: Žuto siva, do srebrno siva sa karakterističnom svjetlom maskom. Svjetlija dlaka na donjem dijelu vrata i na prednjoj strani grudi. Dozvoljena je tamno siva obojenost sa maskom.



Veličina/težina: Visina grebena mužjaka je najmanje 65 cm, a ženki najmanje 60 cm. Težina mužjaka je najmanje 26 kg, a ženki najmanje 20 kg.



Greške: Svako odstupanje od gore navedenih točaka smatra se greškom, čije ocjenjivanje stoji u točnoj srazmjeri sa stupnjenom izraženosti. Teža ili lakša glava, ravno čelo. Tamno smeđe, crne ili različito bojene oči. Grube, visoko ili nisko usađene uši. Visoko uzdignut vrat u mirovanju. Nisko držanje vrata u stavu. Malo izražen greben. Atipična leđna linija. Duge sapi. Nedovoljno ili previše zaobljene prednje noge. Slabo prednje došaplje. Nedovoljno ili previše zaobljena zadnja noga, nedovoljno mišićava. Dug, nisko usađen i nekorektno nošen rep. Slabo izražena maska. Kratak valovit iskorak.



Isključujuće greške: Odstupajuća proporcija. Greške u ponašanju i karakteru. Atipična glava. Nedostajući zubi, nepravilna linija zagriza. Atipičan oblik i položaj očiju. Atipično usađene i atipičan oblik ušiju. Podgušnjak. Jako nagnute sapi. Atipičan grudni koš. Loše postavljene i atipične prednje noge. Atipična dlaka. Druge boje dlake osim standardom predviđenih. Slobodne veze (nepovezan), atipično kretanje.



N.B. Mužjaci moraju imati dva normalno razvijena testisa, potpuno spuštena u skrotum.


Češki vučjak Cv110

Češki vučjak Giny10

Češki vučjak 48935310

Češki vučjak 36-20010

Češki vučjak Elys_a10
[Vrh] Go down
Diva
Moderator
Moderator
Diva


Female Broj postova : 396
Age : 28
Lokacija : Dugo Selo
Registration date : 15.04.2008

Češki vučjak Empty
PostajNaslov: Re: Češki vučjak   Češki vučjak I_icon_minitimeuto svi 06, 2008 10:44 pm

zaaadnja mi je preeedivna love
[Vrh] Go down
http://diva-dog-handling.webs.com
rock_chic
Moderator
Moderator
rock_chic


Female Broj postova : 1099
Age : 30
Registration date : 15.04.2008

Češki vučjak Empty
PostajNaslov: Re: Češki vučjak   Češki vučjak I_icon_minitimesri svi 07, 2008 10:43 am

jesu, jesu.. baš me na vukove podjsećaju... obećala sam si da ću jednom imati ovuz pasminu sunny
[Vrh] Go down
Diva
Moderator
Moderator
Diva


Female Broj postova : 396
Age : 28
Lokacija : Dugo Selo
Registration date : 15.04.2008

Češki vučjak Empty
PostajNaslov: Re: Češki vučjak   Češki vučjak I_icon_minitimesri svi 07, 2008 2:58 pm

rock_chic je napisao/la:
jesu, jesu.. baš me na vukove podjsećaju... obećala sam si da ću jednom imati ovuz pasminu sunny

Jedan striček u Daruvaru ima prave vukove a jedna iz bratovog bivšeg razreda isto vuka... kanadskog vuka ja mislim ...


Zadnja promjena: Diva; čet svi 08, 2008 9:23 am; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
http://diva-dog-handling.webs.com
rock_chic
Moderator
Moderator
rock_chic


Female Broj postova : 1099
Age : 30
Registration date : 15.04.2008

Češki vučjak Empty
PostajNaslov: Re: Češki vučjak   Češki vučjak I_icon_minitimesri svi 07, 2008 9:52 pm

bila sam tjedan dana na odmoru u Lici uz vukove praktički.. heeehe dobro je imati rodbinu Cool
[Vrh] Go down
ivkica
Admin
Admin
ivkica


Female Broj postova : 804
Age : 29
Lokacija : ...sa životinjama...
Registration date : 14.04.2008

Češki vučjak Empty
PostajNaslov: Re: Češki vučjak   Češki vučjak I_icon_minitimesri svi 07, 2008 11:48 pm

Ja sam ko mala bila negdje u Slavoniji di je jedan likac isto imo vukove,pa me stavil na jednu vučicu,imam sliku doma Cool
[Vrh] Go down
https://zlatnooko.forumhr.com
rock_chic
Moderator
Moderator
rock_chic


Female Broj postova : 1099
Age : 30
Registration date : 15.04.2008

Češki vučjak Empty
PostajNaslov: Re: Češki vučjak   Češki vučjak I_icon_minitimečet svi 08, 2008 8:13 pm

postaj, ali u offu Cool
[Vrh] Go down
bebby
Samojed
Samojed
bebby


Female Broj postova : 1155
Lokacija : Maltese Land
Registration date : 02.05.2008

Češki vučjak Empty
PostajNaslov: Re: Češki vučjak   Češki vučjak I_icon_minitimepon lip 30, 2008 5:27 pm

izgledaju kao vukovi a zadnja slika mi je prekrasna s bebacima hh
[Vrh] Go down
http://psisuzakon.77forum.com
Andela
Chiuaua
Chiuaua
Andela


Female Broj postova : 45
Lokacija : Negdje gdje su retriveri
Registration date : 25.07.2008

Češki vučjak Empty
PostajNaslov: Re: Češki vučjak   Češki vučjak I_icon_minitimesub srp 26, 2008 12:50 pm

bebby slazem se s tobom,izgledaju kao vukovi i zadnja slika je stvarno preslatka lol!
[Vrh] Go down
bebby
Samojed
Samojed
bebby


Female Broj postova : 1155
Lokacija : Maltese Land
Registration date : 02.05.2008

Češki vučjak Empty
PostajNaslov: Re: Češki vučjak   Češki vučjak I_icon_minitimened srp 27, 2008 12:40 am

cheers cheers ne mogu se prestat divit premedeni su na zadnjoj slikici
[Vrh] Go down
http://psisuzakon.77forum.com
Sponsored content





Češki vučjak Empty
PostajNaslov: Re: Češki vučjak   Češki vučjak I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Češki vučjak
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Zlatno oko :: FCI I-Ovčarski psi i tjerači stoke :: Ostale pasmine I FCI grupe-
Forum(o)Bir: